W tosce o dzieci
Standardy Ochrony Małoletnich – skrót
Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem Niepublicznego Przedszkola Ogród Empatii w Krakowie
Preambuła
Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez Osoby Zatrudnione w Niepublicznym Przedszkolu “Ogród Empatii” jest działanie dla dobra Dziecka
i w jego najlepszym interesie. Osoby Zatrudnione traktują Dziecko z szacunkiem oraz uwzględnieniem jego potrzeb. Niedopuszczalne jest stosowanie przez Osoby Zatrudnione wobec Dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Osoby Zatrudnione realizując te cele, działają w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych Przedszkola oraz swoich kompetencji.
Każdy pracownik Przedszkola jest zobowiązany do zapewnienia bezpieczeństwa fizycznego, psychicznego i emocjonalnego dzieci, w tym zgodnie z założeniami idei Porozumienia bez Przemocy Marshalla B. Rossenberga, teorii przywiązania sformułowanej przez Johna Bowlby, rozwiniętej przez dr. Gordona Neufelda, teorii edukacji Alfiego Khona oraz filozofii Jaspera Juula.
Pracownik przedszkola w relacjach z Dziećmi
1) Zachowuje cierpliwość.
2) Okazuje szacunek.
3) Nie zawstydza.
4) Nie upokarza.
5) Nie lekceważy i nie obraża.
6) Reaguje w sytuacji krzywdzenia lub uzyskania informacji o krzywdzeniu dziecka. 7) Nie stosuje przemocy.
8) Nie podnosi głosu, nie krzyczy na dziecko (za wyjątkiem sytuacji wynikającej z bezpieczeństwa dziecka lub innych dzieci).
9) Nie zachowuje się w obecności dzieci w sposób niestosowny (nie używa wulgarnych słów, gestów i żartów, nie czyni obraźliwych uwag).
10) Nie nawiązuje żadnych relacji, w tym romantycznych, seksualnych i wszelkich innych o niedozwolonym charakterze.
11) Reaguje na niewłaściwe zachowania innych wobec małoletniego.
12) Zgłasza wszelkie nieprawidłowości zgodnie z przyjętymi w przedszkolu procedurami. 13) Docenia i szanuje wkład dzieci w podejmowane działania.
14) Traktuje dzieci równo bez względu na ich płeć, orientację seksualną, sprawność/niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny i światopogląd.
15) Nie zaniedbuje emocji dziecka oraz związanych z nimi zachowań.
Dziecko w przedszkolu
1) Jest akceptowane.
2) Ma możliwość wyrażania swojego zdania.
3) Ma prawo do bezpiecznej zabawy.
4) Ma prawo do wypoczynku, gdy jest zmęczone.
5) Ma prawo do zabawy i wyboru towarzyszy zabawy.
6) Ma prawo do szacunku, życzliwości i empatii ze strony wszystkich osób, zarówno dorosłych jak i rówieśników.
7) Ma prawo do otrzymywania informacji zwrotnej o konsekwencji swoich działań. 8) Ma prawo do wsparcia kadry w rozwiązywaniu konfliktów i szukaniu rozwiązań naprawy sytuacji w Mikrokręgach, które są przyjęte w Niepublicznym Przedszkolu Ogród Empatii jako forma rozwiązywania konfliktów.
9) Nie bije, nie kopie innych.
10) Nie wyśmiewa.
11) Okazuje szacunek.
12) Nie zabiera rzeczy innych.
13) Nie rzuca zabawkami.
Kontakt fizyczny
Kontakt fizyczny z dzieckiem (przytulenie, pomoc w ubieraniu, jedzeniu, czynnościach pielęgnacyjnych i higienicznych) może być stosowny i spełnia zasady bezpiecznego kontaktu: jest odpowiedzią na potrzeby dziecka w danym momencie, uwzględnia wiek dziecka, etap rozwojowy, płeć, kontekst kulturowy i sytuacyjny.
1. Pracownicy przedszkola nie zapraszają dzieci do swojego miejsca zamieszkania i nie spotykają się z dziećmi poza godzinami pracy. Nie kontaktują się z dziećmi poprzez prywatne kanały komunikacji (prywatny telefon, e-mail, komunikatory, profile społecznościowe, forum).
2.Jeśli zachodzi konieczność spotkania z dziećmi poza godzinami pracy odbywa się to za wiedzą dyrektora przedszkola i za zgodą rodziców/opiekunów prawnych.
3. Nie dotyczy to relacji towarzyskich lub rodzinnych (jeśli dzieci i rodzice/opiekunowie prawni dzieci są osobami bliskimi wobec pracownika). Utrzymywanie takich relacji odbywa się z zachowaniem poufności wszystkich informacji dotyczących innych dzieci, ich rodziców oraz opiekunów.
